Ter Lekelerine Doğal Çözüm Düğmelerle Dekorasyon Fikirleri Fotoğraf Baskılı Mum Yapımı Doğal Olarak Tüylerden Kurtulun Bebek Pudrasının Farklı İşlevleri

Bize İlginç Gelse De İnsanlar Böyle Evleniyor


Düğün, iki insanın aynı hayatı paylaşmasının bir simgesi sadece. Olsa da olur olmasa da tabiki. Ama pek çok durumda olduğu gibi evlilikte de ülkelere özgü örf ve adetler devreye giriyor ve bazen istemesek bile düğün yapmak zorunda kalabiliyoruz. Bazı kişiler de örf ve adetlere sahip çıkıp, düğünsüz bir evlilik hayal bile edemiyor. Ben ikinci gruba giriyorum. Düğünleri çok severim. Sade bir nikah ile evlenmek istemezdim. Gönlüme göre bir düğünüm olduğu içinde kendimi çok şanslı hissediyorum. Ülkemizde bile  şehirlere, bölgelere göre düğün gelenekleri farklılık gösterdiğine göre ülkeler arasında da düğün geleneklerinde farklılık olması doğal tabiki. Bu postumda bizim geleneklerimizden farklı olduğu için bize tuhaf gelen ama o ülkedeki insanların oldukça benimsediği düğün geleneklerinden bahsetmek istedim.


İskoçya

Biz düğün gününün arifesinde kişisel temizliğimize çok daha önem veriyoruz. Ağda, manikür, pedikür gibi kişisel bakımlarımızı yaptırıyoruz. İskoçya'da ise durum biraz farklı. İskoç gelinleri düğünden bir gün önce yumurta, salça gibi maddeler ile kirletiliyormuş. Tepeden tırnağa bulanan gelin, bu hali ile tüm şehirde dolaştırılıyormuş. Bu kadar sıkıntı çeken gelin ise akşam sefa sürüyor:) Gelinimiz akşam aile büyüklerinin ortasına oturuyor ve onlara ayaklarını yıkatıyormuş. Bu ilginç gelenek gençlerin bir ömür boyu birlikte mutluluğa adım atmalarını sembolize ediyormuş.


Finlandiya

Bizde gelinin el çiçeğini atması ve o çiçeği kapan bekar kızın evleneceğine dair bir inanış var. Finlandiya gelinleri de bizdeki el buketi yerine altından yapılan el işlemesi tacını düğün sonunda etrafında toplanan bekar kızlar arasından birini seçerek ona veriyormuş. Bizdeki gibi tacı alan kişinin sıradaki gelin olacağına inanılıyormuş.


Türkmenistan

Türkmen gelinlerinin giydiği yöresel gelinlik, hem işlemeleri hem de ağırlığı ile adından söz ettiriyormuş. Türkmen gelini üzerine taktığı takıları ve işlemeli örtüsü ile toplam taşıdığı ağırlık kendi ağırlığına eş değer oluyormuş.Kolombiya

En abest olan düğün geleneğini sona sakladım:) Duyduğumda pes dedim ama Kolombiya'da oldukça olağan karşılanıyormuş. Gelinin annesi, gelin ve damadın ilk gecelerinde sabaha kadar odalarında duruyor ve ilişkilerine şahit oluyormuş.

8 yorum:

 1. Ne kadar ilginç bilgiler bunlar Buketcim. Türkmen olsak şişmanlık makbul olacaktı demek ki. İskoç olsam salçalı yemek olacaktım ay ayaklarımı yıkayacaklardı bi de :) Ama cidden iyi ki Kolombiyalı değilmişiz über sert oldu buu yaaa ıyy :D
  Teşekkürler canım keyifli postun için <3

  YanıtlaSil
 2. İlginçmiş hakikaten:)
  İyi derleme, teşekkürler;)

  YanıtlaSil
 3. İskoçya ' yı çok seven biri olarak bu geleneği kabullenebilirim belki ama Kolombiadaki nedir yahu öyle :))) Çok keyifle okudum ...Sevgilerimle..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aman tanrım daha neler ya oturcaklar bizi izlicekler ....

   Sil
 4. ay hint düğünleri çok eğlenceli di miiiii filmlerden biliyoz ya :)

  YanıtlaSil
 5. Kolombiya napmış oyle ya şaka gibi :) bu arada en üstteki iki resim süper ben de oyle evlenebilrdim yani :)

  YanıtlaSil
 6. Çok ilginçmiş bunlar yaa :) Ama Kolombiya abartmış durumu. Çok utanç verici değil mi? :)

  YanıtlaSil
 7. Her ulkenin kendine gore bir tarzi var. Eminim bizimkide onlara ilginc geliyordur.

  YanıtlaSil

Bak bu harika dedirten harika esintiler ve öneriler için facebook sayfama davetlisiniz...
×
bloggerProvided by Blogolect

Bak Bu Harika | Dekorasyon, Makyaj, Alışveriş ve Moda Bloğu 2014. Buket DİNSEVER | Destek - Blogger

Tasarım-Değmesin yağlı boya

Auto Scroll Stop Scroll