Ter Lekelerine Doğal Çözüm Düğmelerle Dekorasyon Fikirleri Fotoğraf Baskılı Mum Yapımı Doğal Olarak Tüylerden Kurtulun Bebek Pudrasının Farklı İşlevleri

Sabun Cevizi ( Soap Nuts) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Buse doğduğundan beri evimizde organik ürün kullanımı konusunda daha da titizleniyoruz. Yeni doğan bakımında en çok dikkat edilmesi gereken unsurlardan birisi de deterjan seçimidir. Kimyasal içerikli deterjanlar bebeklerin o hassas ciltleri için oldukça tehlikelidir. Çünkü bebeklerin cilt derisi üzerindeki koruyucu tabaka henüz yeterince gelişmemiştir. Bu yüzden de bebeklerin narin derisine değecek olan kıyafetleri yıkarken çok özenli olmak gerekiyor. Buse'nin kıyafetlerini yıkamak için bitkisel ürün araştırırken sabun cevizi ile tanıştım. Sabun cevizi nedir? diye merak edenler için açıklama yapmak isterim. Son zamanların trendi olan bu ürün aslında bir meyve. Himalaya dağlarının alt kısımlarında bulunan tepelerde yetişen bir bitkinin meyvesi olan sabun cevizi yani soap nuts, yüzyıllardır o yörede yaşayan yerliler tarafından temizlik amaçlı olarak pek çok alanda kullanılıyormuş. Bu meyve toplandıktan sonra çekirdekleri çıkarılıyor ve güneş altında kurumaya bırakılıyor. bu işlemler sırasında hiçbir kimyasal kullanılmadığı için oldukça doğal bir ürün olduğunu söylemek mümkün. Bebek kıyafetlerini yıkamanın hem organik hem de hijyenik bir yolu olduğunu öğrendim. Sabun cevizi ile deterjan yapımı dünyada oldukça popüler olmaya başladı. Ben de artık kendi çamaşır deterjanımı ve diğer temizlik ürünlerini kendim yapmaya karar verdim.

Sabun Cevizi Nerelerde Kullanılır?

Sabun cevizinin kullanım alanlarını kısıtlamak doğru değil. Bu bitkisel deterjan pek çok alanda temizlikte kullanılabiliyor. Ülkemizde yetişen bir bitki olmasa da dış ticaret yapan firmalar temizlik dehası sabun cevizi meyvesini ülkemizde de satışa sunulmasını sağlamış. Ben de kolaylıkla temin edebildiğim için çok memnunum. Bu ürünü pek çok alanda temizlikte kullanmayı düşünüyorum. Öncelikle kızımın çamaşırlarını yıkamak için aldığımdan dolayı ilk deneyimim çamaşır yıkama olarak yapacağımı düşünüyorum. en kısa sürede deneyimlerimi fotoğraflayıp sizinle paylaşacağım. Bana gelen kutunun içinde kurutulmuş sabun cevizi ve kese var. Kesenin içine 4 tane cevizi koyup, çamaşırlarla beraber atıyoruz. Deterjan gözü kullanılmıyor. Bu mucizevi meyve içeriği yapısı ile çamaşırları çok yumuşak yaptığı için yumuşatıcı kullanmaya gerek yokmuş. bu meyveyi kaynatarak suyunu da elde edebiliyoruz. Bu su ile köpük sabun yapılabiliyormuş. En kısa sürede bu uygulamayı da deneyimleyeceğim. Temizlikte oldukça etkili sabun cevizi suyunu istediğiniz her alanda kullanabilirsiniz. Organik sertifikası olan bir ürün olduğu için bana güven verdi. Ben bu ürünü Asya Organik firmasından temin ettim. Siparişim aynı gün kargoya verildi. Ürünü daha detaylı incelemek ve satın almak için tıklayabilirsiniz.

 Satın almak için tıklayın
Asya Organik Sabun Cevizi9 yorum:

 1. İlk defa duydum bunu. Çok ilginç. Peki makinede köpürmüyor mu? Bulaşık makinesi için de kullanılabilir mi acaba?

  YanıtlaSil
 2. Ben de ilk defa duydum. Nereden buluyorsun böyle şeyleri :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kulağım biraz delik galiba benim:)

   Sil
  2. Bizde keremle organik yasama merhaba dedik sanirim bize cok sey katti kerem aliskanliklarimizdan ve duzenimizi degistirdik oglumuz icin iadeyi ziyarete geldim takipcinim mutlu paylasimlar

   Sil
  3. Evet hayatımız çok değişti gerçekten ama iyiki varlar

   Sil
 3. Sıvı sabun diş macunu yapımına geçtim de esas deterjana geçemedim ben daha:)
  Araştırırken sabun cevizinin etkili ve de güzel olduğunu görmüştüm... ona da bebek olunca geçerim herhalde şimdilik her şeyi tam olarak gerçekleştiremiyorum:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben deneyimlerimi paylaştıkça bebek olmadan da başlarsın belki:)

   Sil
  2. Olabilir tabii neden olmasın:))

   Sil

Bak bu harika dedirten harika esintiler ve öneriler için facebook sayfama davetlisiniz...
×
bloggerProvided by Blogolect

Bak Bu Harika | Dekorasyon, Makyaj, Alışveriş ve Moda Bloğu 2014. Buket DİNSEVER | Destek - Blogger

Tasarım-Değmesin yağlı boya

Auto Scroll Stop Scroll