Ter Lekelerine Doğal Çözüm Düğmelerle Dekorasyon Fikirleri Fotoğraf Baskılı Mum Yapımı Doğal Olarak Tüylerden Kurtulun Bebek Pudrasının Farklı İşlevleri

Evde Teraryum Hazırlama DeneyimimTeraryum furyası çığ gibi büyüyor. Peki nedir bu teraryum? Teraryumlar kendi başına bir ekosistem yani mini bir doğal alan gibi düşünebilir. Teraryumlar için çeşitli bitkilerin, sürüngenlerin ve böceklerin doğal ama minyatür yaşam alanı diyebiliriz. Günümüzde teraryumlar daha çok sukulent ve kaktüs gibi bitkileri yetiştirmek için ve çoğunlukla dekorasyon amaçlı kullanılıyor. Ben de bir dekorasyon blog yazarı olarak bu akıma karşı koyamadım. Zaten succulent bakan biri olarak  teraryum hazırlamanın ve bakımının zevkli olacağını tahmin edebiliyordum. 

İşe teraryumlar ve yapımı hakkında bilgi toplamakla başladım. Gelişigüzel değil uygun koşulları sağlayarak bu işe girişmek istedim. Gerekli olacak malzemeleri tek tek toplamanın zaman kaybı yaratacağını düşündüğüm için Kaytus Design'den kendin yap teraryum kiti satın aldım. Fanus ve ekilmemiş sukulentim olmadığı için siparişime onları da ekledim.

Teraryumu Nasıl Hazırladım?Hazır kit aldığım için benim işim oldukça kolay oldu. Böylece önemli olan hiç bir detayı atlamamış oldum. Sırası ile fanusa yerleştirdiklerime gelecek olursak;

- İşe öncelikle fanusu güzelce temizleyerek başladım. Daha sonra yerleştirme kısmına geçtim. Fanusun en dip kısmına iri çakıl taşları yerleştirdim. Bu taşların görevi fanusun dibinde birikecek suyu neme çevirerek bitki köklerinin çürümesini önlemek.

- Çakıl taşlarının üzerine setten çıkan aktif kömür parçalarını yerleştirdim. Aktif kömür, toprakta oluşabilecek bakterilerin önüne geçme, küf oluşumunu engelleme ve toprağın taze kalmanı sağlama görevi görüyor.


- Ekleme işlemi öncesi son aşama olan toprak ekiminde kaktüs ve sukulent için uygun toprak seçimi önem taşıyor. Suyu tutmayan, torflu ve drenajlı bir toprak olsun ki bitki kökleri çürümesin.

- Toprak ekiminden sonra ortada bir çukur açarak sukulenti ektim. Kitten çıkan ağaç parçaları ile süsledim. Ama görünüm olarak bir şeyler eksikti. İşte bundan sonrası da sizin zevkinize ve yaratıcılığınıza kalmış. Ben ertesi sabah doğa yürüyüşüne çıkıp
; kozalak, yosun ve meşe palamutu toplayarak teraryum dekorasyonuna hareket kazandırdım. Yapması, bakması çok zevkli teraryum etkinliğini herkese tavsiye edebilirim. Hatta evde sukulent ya da kaktüs çoğaltarak sevdiklerinize el emeği ama çok değerli bir hediye de sunabilirsiniz.

Sevgiyle Kalın...10 yorum:

 1. bende evde kendim yapmıştım, çok güzel oluyor ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Seyretmeye doyamıyotum bende. Yapması da çok keyifli

   Sil
 2. çok güzel olmuş ben de denemeyi düşünüyorum iyi bir fikir oldu :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence de denemelisin. Çok büyük keyif aldım yaparken. Sevgiler

   Sil
 3. bende yapmak istiyorum ama bayağı uğraştırıcı diye düşünüyordum senin yaptığın çok pratik olmuş canım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yapması 10 dk sürmedi canım. Asıl zaman alan dış süslemesi.

   Sil
 4. Ellerinize sağlık pek güzel olmuş. Bana da kızım doğum günüm için sukulent almış. Gözüm gibi bakıyorum bozulmasınlar diye. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Sukulentinizi yapraktan çoğaltarak yedekleyebilirsiniz.

   Sil
 5. Ben sukulent bile yaşatamadığım için hiç denemedim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sprey sulama yaparsan yaşatırsın canım ya. Tekrar dene bence

   Sil

Bak bu harika dedirten harika esintiler ve öneriler için facebook sayfama davetlisiniz...
×
bloggerProvided by Blogolect

Bak Bu Harika | Dekorasyon, Makyaj, Alışveriş ve Moda Bloğu 2014. Buket DİNSEVER | Destek - Blogger

Tasarım-Değmesin yağlı boya

Auto Scroll Stop Scroll