Ter Lekelerine Doğal Çözüm Düğmelerle Dekorasyon Fikirleri Fotoğraf Baskılı Mum Yapımı Doğal Olarak Tüylerden Kurtulun Bebek Pudrasının Farklı İşlevleri

Pazar Kahvaltımızda Peynir DenemeleriHaftanın 6 günü çalışan ve sabahları acele ile evden çıkan bir aile olarak pazar kahvaltılarını önemsiyoruz. Prensip olarak kahvaltı yapmadan evden çıkmasak da hafta içi hazırladığım kahvaltı sofraları daha özensiz ve pratik oluyor genellikle. O yüzden pazar kahvaltılarında aile halkı ne isterse kahvaltı için hiç üşenmem yaparım. Bazen erken kalkıp hamur mayalamam gerekse bile. Bana göre kahvaltının olmazsa olması peynirdir. Peynir bizim ev halkının en sevdiği kahvaltılık ürünüdür. Özellikle 3 yaşındaki kızım Buse'nin tam bir peynir canavarı olduğunu söyleyebilirim. Ama aynı peynir türünü bir süre tüketince sıkılıyor, yeni peynir türü arayışına giriyoruz. 

Peynir çeşidi arayışlarımız sonucu peynir konusunda işin uzmanı ve gözüm kapalı güvenebileceğim Antre Gourmet ile tanıştım. O kadar çok peynir çeşidine ev sahipliği yapıyorlar ki seçim yapmak da zorlanıyor insan. Biz özellikle bulunması daha zor olan yöresel peynir çeşitlerini denemek istedik. Ve bu deneme sonucunda ülkemizin peynir çeşitliliği hakkında epey bilgilendik.

Klasik olarak lor peyniri, çeçil peyniri ve ezine peyniri tüketen bir aile olarak peynir çeşitliliğinin bu kadar çok ve her birinin tadının muazzam derecede lezzetli olabileceğini biraz geç öğrendim. Antre Gurmet ile tanıştığım, ülkemizin yöresel lezzetleri arasında yer alan peynir çeşitlerini sizinde bilmenizi istedim.

Divle Obruk Peyniri


Divle obruk peyniri ilk defa denediğim hatta ismini ilk defa duyduğum bir peynir çeşidi. Damakta oldukça yoğun bir tat bırakıyor. Karaman'ın Üçharman köyünde doğal yöntemlerle üretilen bu peynir, yerin 36 metre altındaki mağarada dinlendiriliyormuş. Kendine has bir tada ve aromaya sahip bu peynir dünyanın en kaliteli beş peynirinden biri olarak biliniyormuş. Hatta Fransa bilim adamları Üçharman köyüne gelerek yerinde inceleme yapmışlar. Ben de aromasını güçlü bulduğum bu peynirin tadını beğendim ama kahvaltı peynirinden daha çok şarap peyniri olarak daha uygun olacağını düşünüyorum.

Kargı Tulum PeyniriBu peynir elime küçük bir deri keseye dikili olarak ulaştı. Çorum'un kargı yöresinde üretilen bu peynir gerçekten yediğim en lezzetli peynirdi. Daha önce bu peynir ile nasıl tanışmamış olduğuma şaşıyorum. O yoğun lezzeti her yudumda almak mümkün. Bundan sonra bu peynir kesinlikle vazgeçilmez peynirim olacak. Şiddetle denemenizi tavsiye ediyorum.1 yorum:

  1. peynir üretimi ve çeşitleri bitirme tezimdi canım ve bu paylaşımınla beni taaa okul yıllarına geri döndürdün :) peynir kültürü gerçekten çok geniş bir çeşitlilikte aslında, ve cidden her bir çeşidin üretimi de ayrı bir emekle oluyor. Afiyetler olsun canım, minik kızına da yarasın inşallah, kocaman sevgiler güzel anne:)

    YanıtlaSil

Bak bu harika dedirten harika esintiler ve öneriler için facebook sayfama davetlisiniz...
×
bloggerProvided by Blogolect

Bak Bu Harika | Dekorasyon, Makyaj, Alışveriş ve Moda Bloğu 2014. Buket DİNSEVER | Destek - Blogger

Tasarım-Değmesin yağlı boya

Auto Scroll Stop Scroll