Ter Lekelerine Doğal Çözüm Düğmelerle Dekorasyon Fikirleri Fotoğraf Baskılı Mum Yapımı Doğal Olarak Tüylerden Kurtulun Bebek Pudrasının Farklı İşlevleri

Beyni Çalıştıran Egzersiz Önerileri
Gelişen teknolojinin sağladığı pratik ve rahat hayat, yaşam kalitesinin artmasını sağlasa da sağlığımıza olumsuz etkileri olduğu da yadsınamaz bir gerçek. Yürümek yerine arabaya binmeyi, merdiven yerine asansörü kullanmayı tercih ettiğimiz için beden hareketliliği azalıyor. Bu da sağlık kalitesinin düşmesini sağlıyor. Benzer şekilde en ufak hesapları bile hesap makinesi ile yapar olduk. Eskilerin popüler eğlencesi olan bulmacaların yerini ise bilgisayar oyunları aldı. Çağın hastalığı olan depresyona da böylece davetiye çıkarılmış oldu. Konsantrasyon sorunlarının başlıca sebeplerinin başında da fiziksel ve beyinsel tembellik yer alıyor. Bu yazımda sizler için beyni harekete geçirecek beyin egzersizleri ve aktiviteleri derledim.

Güne Nefes Egzersizleri İle Başlayın


Canlı hayatın olmazsa olması nefes, doğru ve yeterli alınmadığında pek çok hastalığa neden oluyor. Uyandığınızda yataktan çıkmakta zorlanıyorsanız hemen camı açıp havalandırmanız gerekiyor. Açık pencere karşısında yapacağınız nefes egzersizleri güne daha zinde başlamanızı sağlayacaktır. Bunun için en çok önerilen 4 nefes al 4 sn bekle 4 nefes ver 4 saniye bekle ve tekrar başa dön şeklindeki nefes egzersizini tercih edebilirsiniz. Tüm bu egzersizler sırasında diyafram nefesi kullanmaya ve nefesi burundan alıp ağızdan vermeye dikkat etmeniz gerekiyor.

Günlük Aktivitelerde Beyni Zorlayın


Monoton hayatın getirdiklerinden birisi de artık pek çok şeyi beyni yormadan alışkanlık ve ezber ile yapabilmemiz oluyor. Bu durumda da beyin devre dışı kalıyor. Günlük rutin işlere ufak değişiklikler katarak beyni yeniden devreye sokabilirsiniz. Diş fırçalarken sağ elinizi kullanıyorsanız sol elinizle fırçalamayı deneyebilirsiniz. Eve giderken hep aynı yolu kullanmak yerine daha az bildiğiniz güzergahı tercih edebilirsiniz. Hiç bilmediğiniz farklı dillerde şarkılar dinleyerek sözlerini söylemeye çalıştığınız da beyniniz oldukça aktif olacaktır.

Sağ beyin Sol Beyin Egzersizleri


 

Beynin sağı ve solu kontrol eden merkezlerini aynı anda çalıştırmaya zorlamak beyini aktif tutmak için oldukça etkili egzersizlerdir. Her gün günde 5 ile 10 dk gibi bir süreyi bu egzersizlere ayırabilirsiniz. Başlangıçta zorlansanız da zamanla kolaylıkla yapabildiğinizi fark edeceksiniz. Bir elinizle 1 diğer 5 yaparak ritmik ve aynı anda ellerdeki hareketleri değiştirebilirsiniz. Sağ el önce 1 i gösterirken sol el 5 i göstersin. Sonra aynı anda sağ 5 sol 1 şeklinde bir süre devam edebilirsiniz. 


1 yorum:

Bak bu harika dedirten harika esintiler ve öneriler için facebook sayfama davetlisiniz...
×
bloggerProvided by Blogolect

Bak Bu Harika | Dekorasyon, Makyaj, Alışveriş ve Moda Bloğu 2014. Buket DİNSEVER | Destek - Blogger

Tasarım-Değmesin yağlı boya

Auto Scroll Stop Scroll