Ter Lekelerine Doğal Çözüm Düğmelerle Dekorasyon Fikirleri Fotoğraf Baskılı Mum Yapımı Doğal Olarak Tüylerden Kurtulun Bebek Pudrasının Farklı İşlevleri

Evde Teraryum Bakımının Püf NoktalarıSon dönemlerde kaktüs, aleo vera ve succulent bitkilerinin bakımı oldukça popüler. Bu sevimli bitkiler az su istediği için bakımı da oldukça kolay. Ayrıca bu bitki türlerini kullanarak teraryum yani minyatür bahçeler hazırlamak da mümkün. Teraryumlar şık görünümleri ile ortama hoş bir hava kazandırıyor. Ayrıca hediye olarak da son dönemlerde sıklıkla tercih ediliyor. Ben de bu bitkilere özel ilgi duyuyorum. Daha önceki bir yazımda evde hazırladığım teraryumu nasıl yaptığımla ilgili bilgiler vermiştim. Detaylı olarak anlatmıştım. Yazıya buradan ulaşabilirsiniz. O yazıya istinaden çok sayıda yorum ve mail aldım. Pek çok kişi teraryumlara bakamadığını, teraryumun bir süre sonra bozulduğunu söylüyordu. Bu yüzden bu yazımda kendi teraryumlarıma nasıl bakım yaptığımı anlatmak ve teraryum bakımı hakkında bilgi vermek istiyorum. Bu yazıdaki bilgiler evde kaktüs bakımı ve succulent bakımı için de geçerli.Teraryum bakımı, teraryumun açık ya da kapalı sistem olmasına göre farklılık gösteriyor. Kapalı sistemlerde sulama çok daha fazla önem kazanıyor. Kapalı sistemde hazırlanmış teraryumu sadece toprağı nemli tutacak şekilde püskürtme yöntemi ile sulamak yeterli oluyor. Ben açık sisteme sahip teraryumlar hazırlıyorum ve bu yazımda açık sisteme sahip teraryumların bakımına değinmek istiyorum.

1- Işık: Kaktüs, aleo vera ve succulent gibi teraryum bitkileri direkt güneş ışığını sevmez. Ama tüm bitkiler gibi büyümek için güneş ışığına ihtyiaç duyarlar. Bu yüzden teraryuma salon süsü gözüyle bakıp, ışık almayan bir yerde tutmak doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Direk gün ışığı da bitkilerin yapraklarına zarar verebilir. Bu yüzden direkt gün ışığı almayan bir yer teraryum için uygundur.

2- Toprak: Teraryum bakımında toprak seçimi oldukça önemlidir. Çünkü teraryum saksılarında fazla suyun dışarı çıkabileceği delikler bulunmaz. Ayrıca teraryum bitkileri suyu fazla sevmez. Bu yüzden teraryumlarda çakıl ya da kum içeren, fazla nemi emebilecek toprak kullanılması önerilir.

3- Isı: Fazla ısı alan teraryumlarda kuruma gözlemlenir. O yüzden teraryumları ısı kaynaklarının üzerinden ve direkt ışık gren cam önlerinden uzak tutmakta fayda var.

4- Temizlik: Teraryumun ilk gün olduğu gibi  canlı ve bakımlı görünmesi için temizlik yapmak gerekiyor. Bu temizlik hem bitkiyi hem de teraryum kabını kapsıyor. Teraryum saksısı olarak cam kullanıldıysa camın kimyasal kullanılmadan belli aralıklarla temizlenmesi gerekiyor. Sararan yaprakların ayıklanarak bitki bakımını da ihmal etmezseniz teraryumunuz çok uzun süre hoş görünümünü sürdürebilir.

5- Sulama: Teraryum bakımının en çok hata yapılan kısmıdır. Sulama yaparken teraryum bitkilerinin suyu çok sevmediğini ve kabın su deliği olmadığını unutmayın. Aşırı sılama bitkinin çürümesine neden olacaktır. Teraryum için en ideal sulama sprey şişesine su doldurarak püskürtme şeklinde sulama yapmaktır. Toprağın iyice kuruduğuna emin olduktan sonra spreyleme yöntemi ile toprak nemli olacak şekilde sulama yaparsanız bitkilerin çürümesini engellemiş olursunuz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bak bu harika dedirten harika esintiler ve öneriler için facebook sayfama davetlisiniz...
×
bloggerProvided by Blogolect

Bak Bu Harika | Dekorasyon, Makyaj, Alışveriş ve Moda Bloğu 2014. Buket DİNSEVER | Destek - Blogger

Tasarım-Değmesin yağlı boya

Auto Scroll Stop Scroll