Ter Lekelerine Doğal Çözüm Düğmelerle Dekorasyon Fikirleri Fotoğraf Baskılı Mum Yapımı Doğal Olarak Tüylerden Kurtulun Bebek Pudrasının Farklı İşlevleri

Her Derde Deva Vitaminler


Vitamin, içerisinde karbon içeren organik bir bileşendir. Bir insan vücudunun kendisine yetecek kadar üretemediği ve gıdalardan karşılanması gereken vitaminler önemli birer besin kaynağıdır. Bilinen 13 tane vitamin türü bulunmaktadır. Vücutta farklı vitaminler farklı roller üstlenmektedir ve insan vücudu bu vitaminlere farklı miktarlarda ihtiyaç duymaktadır.
Vücudunuzu Vitaminsiz Bırakmayın!
İnsan vücudunun tüm organlarının işleyişinde ve gerek fiziksel gerekse mental sağlığın korunmasında çok önemli bir rol oynayan vitaminlerin çoğunluğu günlük hayatta tüketilen gıda maddelerinden alınmaktadır. İnsan vücudu yalnızca belli başlı vitaminleri üretebildiği ve yaşamını sağlıklı bir biçimde devam ettirebilmek adına vitaminlere ihtiyaç duyduğu için vitaminler, doğal gıdalardan ya da vitamin takviyelerinden karşılanır. Vücuda gerekli olan vitaminlerin alınmaması ve vücudun bu vitaminlerden uzun süre mahrum kalması insan sağlığı açısından sıkıntılı durumlar yaratabilir. Hatta bu sorunlar tıbbi müdahale gerektirecek boyutlara ulaşabilir.
Vitaminler yağda eriyen ve suda eriyen vitaminler olmak üzere ikiye ayrılır.  A, D, E ve K vitaminleri yağda çözülürken bu vitaminler karaciğerde ve yağ dokularında depolanır. Yağda çözülen vitaminler suda çözülenlere göre daha kolay depolanır ve vücutta daha uzun süreler rezerve olarak depolanabilir. C ve bütün B vitaminleri gibi suda çözünen vitaminler ise vücutta uzun süre depolanamadığı ve idrar yoluyla dışarı atıldığı için bu vitaminlerin vücuda sıklıkla yeniden alınması gerekmektedir. 
Her Vitamine Farklı Bir Görev 
A vitamini, göz sağlığı açısından çok önemlidir. Eksikliği durumunda göz kuruması, göz iltihabı ve gece körlüğü gibi hastalıklar ortaya çıkabilir. Havuç, karaciğer, brokoli, tatlı patates gibi gıda maddeleri en zengin A vitamini kaynaklarındandır.
B12 vitamini, hafızayı kuvvetlendiren ve beyni besleyen bir vitamin türü olarak ön plana çıkmaktadır. B12 eksikliği kendisini uzun süreli unutkanlık ve zihin yorgunluğu olarak gösterir. Bu vitamin türü, başta balık olmak üzere kabuklu deniz canlılarında, kırmızı et, tavuk eti, yumurta, süt ve süt ürünleri gibi hayvansal gıdalarda oldukça fazla bulunur. Genellikle hayvansal gıdalarda bulunduğu için veganlara vitamin takviyesi önerilmektedir.
C vitamini, metabolizmayı kuvvetlendirirken portakal, mandalina, çilek, ananas gibi meyvelerden karşılanabilir.
D vitamini, kemik sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Güneş ışığından yeterince faydalanmak vücutta D vitamini sentezlenmesini sağlar.
E vitamini ise antioksidan etkisiyle kan hücrelerinin yok edilmesinin ya da yapısının bozulmasının önüne geçer. Eksikliği durumunda kanser ve kalp hastalıklarına maruz kalınabilir. Bu vitamin türü için kivi, badem, avokado gibi gıda maddeleri önemli birer depodur.

K vitamini vücutta kanın pıhtılaşmasını sağladığı için eksikliği durumunda durdurulması zor kanamalar meydana gelebilir. Başta maydanoz olmak üzere yeşil yapraklı bitkiler K vitamini açısından oldukça zengindir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bak bu harika dedirten harika esintiler ve öneriler için facebook sayfama davetlisiniz...
×
bloggerProvided by Blogolect

Bak Bu Harika | Dekorasyon, Makyaj, Alışveriş ve Moda Bloğu 2014. Buket DİNSEVER | Destek - Blogger

Tasarım-Değmesin yağlı boya

Auto Scroll Stop Scroll